שלומי שי אמויאל – עובדות מעניינות על וויסקי

עובדות מעניינות על וויסקי מאת שלומי שי אמויאל

כאשר דנים בוויסקי, הדבר הראשון שצריך לדעת הוא שיש שני איותים לגיטימיים, מסביר שלומי שי מויאל. הסקוטים והקנדים מאייתים וויסקי ללא ה-e, בעוד שהאירים והאמריקאים מאייתים אותו ב-e כמו בוויסקי.

זו אמורה להיות האינדיקציה הראשונה לכך שעולם הוויסקי הוא עולם מסובך מאוד ויש לו הבדלים אזוריים רבים בטעם ובייצור. זה חלק ממה שהופך את הוויסקי לרוח כל כך מעניינת ומהנה.

מבחינה היסטורית מאמינים שהאירים היו הראשונים שהכינו וויסקי, אולם הסקוטים גם טענו שהם יצרני הוויסקי הראשונים. האירים השתמשו במונח "uisce beatha" ("מי החיים" בגאלית) כדי לתאר וויסקי, אז זה בטח היה חשוב.

גם הסקוטים וגם האיריים מייצרים וויסקי באותה צורה, למעט תהליך הלתת והזיקוק. בסקוטלנד צולים את השעורה המלוחה על מדורות כבול פתוחות לייבוש, כתוצאה מכך התבואה קולטת את טעם הכבול. באירלנד, המלטט בקושי מיובש בתנורים סגורים, ולעולם לא נחשף לעשן. תהליך הריסוק והתסיסה זהה מאוד בשתי המדינות. בשלב הזיקוק, האירים, לרוב, מזקקים את המוצר שלהם שלוש פעמים, מה שמביא לתזקיק טהור מאוד שהופך את הוויסקי האירי לחלק במיוחד. הסקוטים מזקקים את המוצר שלהם פעמיים וזה מביא ליותר טעם ברוח.

בצפון אמריקה יש ויסקי קנדי ​​וויסקי אמריקאי, שיש לו מספר סיווגים אזוריים כולל וויסקי בורבון וטנסי. כל מוצר בצפון אמריקה הוא ייחודי ומוסדר על ידי הממשלה. וויסקי קנדי ​​הוא האלכוהול המיובא מספר אחת לארצות הברית והוא שני בצריכה רק לוודקה.

לוויסקי האמריקאי יש מספר רגולציות בהתאם להגדרת המוצר. בורבון חייב להיות עשוי מחית מותסס של לא פחות מ-51% תירס, שיפון, חיטה, מותסס בקושי או דגן שיפון מותך. לא ניתן לזקק אותו בהוכחה גבוהה מ-160 ויש לאחסן אותו בחביות עץ אלון חדשות בהוכחה של 125 או פחות. ויסקי אמריקאי מעורב חייב להיות עשוי מ-20% וויסקי לפחות מיושן שנתיים או יותר, והשאר עשוי מרוח דגנים ניטרלי שלא עבר. ויסקי תירס אמריקאי חייב להיות עשוי ממחית מינימום של 80% תירס. וויסקי טנסי עוקב אחר אותם תקנות כמו בורבון, אבל הוא מסונן פחם (לינקולן קאונטי תהליך), כך שהוא אינו כשיר כבורבון.

הוויסקי הקנדי חייב להיות מיושן לפחות שלוש שנים, אך על פי רוב ממשלת קנדה מאפשרת למומחיות של המזקק להגדיר את מאפייני המוצר הסופי ולכן אין מגבלות על הוכחת זיקוק או דרישות חבית. כל ויסקי קנדי ​​שיושן פחות מארבע שנים חייב להיות עם הגיל הרשום על הבקבוק. רוב הוויסקי הקנדי מיושן שש שנים או יותר. וויסקי קנדי ​​הוא בדרך כלל אלכוהול בלנדד. המונח "מעורב" פירושו שהמוצר הסופי עשוי ממספר סוגים שונים של מוצר מזוקק. לדוגמה, וויסקי קנדי ​​עשוי להיות מורכב מתזקיקי תירס, בקושי, חיטה ושיפון שהתיישנו בחביות נבחרות משומשות או חדשות. חלק מהיצרנים הקנדיים שמים את כל הדגנים בבור אחד ומתסיסים אותם בשלמותם ומערבבים מראש ומיישנים את התזקיק. יצרנים אחרים מתסיסים כל דגן בנפרד ומיישנים כל תזקיק בנפרד ואז מערבבים מוצר סופי מתערובת של אלכוהול. רוב הוויסקי הקנדי מזוקק פעמיים.

מאמר זה רק שרט את פני השטח של עולם ההקצפה. ישנם מאפיינים אזוריים רבים של וויסקי ומחוזות רבים אחרים מייצרים את הרוח המשובחת הזו. זה ייקח חיים שלמים לחקור את העולם השלם של הוויסקי, אבל זה יהיה ניסיון ראוי.